פעילות הקליניקה

סוגי טיפול

פסיכותרפיה דינמית

פסיכותרפיה דינמית היא שם כולל לגישה פסיכולוגית שמבוססת על הגישה הפסיכואנליטית שפותחה על ידי זיגמונד פרויד, ונמשכה בזרמים פסיכולוגיים שונים: פסיכולוגיית העצמי, גישה אינטר-סובייקטיבית, טיפול לאקאנייני, ועוד.

העיקרון המשותף לכל אותן גישות הוא התייחסות לעולם הפנימי של האדם, לרגשותיו, לאמונותיו, למחשבותיו ולתחושותיו מתוך הנחה שהיבטים אלה הם שמניעים את האדם וגורמים למצוקותיו. במהלך הטיפול, באמצעות הקשר המיוחד שנרקם עם הפסיכולוג, מפתח המטופל מודעות לגבי הגורמים שבגללם הוא מתנהל בדרך שמובילה אותו למצוקה שבה הוא שרוי. פעמים רבות קשה לנו לזהות את הסיבות שהובילו אותנו למצב של חרדה או של מצב רוח נמוך. במהלך הקשר הטיפולי עולים לפני בשטח רגשות, מחשבות והתנהגויות לא-מודעות, שאותן המטפל מאתר ומעלה לרמת המודע של המטופל.

אדם שמתמודד עם מחלה פיסית חש פעמים רבות כי המחלה נוגעת בכל תחומי חייו: בביטחון העצמי שלו, בקשר הזוגי שלו, בהתנהלות החברתית והמקצועית שלו. התפישות של המטופל לגבי מחלתו והתנהלות חייו נחוות על ידו כאמיתות אובייקטיביות, והמקור לרגשות אלה אינן בהכרח ידוע לו.

באמצעות הקשר הטיפולי עולה ההזדמנות לבחון את התייחסותו למחלה ואת האופן שבו היא נוגעת בכל תחומי חייו. למעשה, הטיפול הפסיכולוגי מאפשר למטופל לעבור מסע רגשי שמוליד ריפוי ספונטני של הסימפטומים ולשינוי בכל רובדי אישיותו: רגשית, קוגניטיבית, התנהגותית, חברתית ואף פיזיולוגית.

הטיפול הדינמי בסקטור הרפואי עשוי גם להיות במתכונת של טיפול דינאמי קצר מועד סביב מוקד המחלה. פעמים רבות הטיפול הראשוני מהווה שלב מקדים לקראת טיפול ארוך ומעמיק יותר. והמחלה הופכת להזדמנות להכרות מעמיקה יותר של האדם עם עצמו.

יעל שרון - פסיכולוגית